Kiss László labdarúgó-legenda a magyar fociról, a világbajnokságról és Veszprémről
A pénznek és a játéktudásnak nincs köze egymáshoz. Ne kössük a horvát sikereket magunkhoz. Már 16 éve várok, hogy megszülessen egy világklasszisunk – három tanulságos balatonfüredi mondat Kiss Lászlótól, a magyar futball legendájától.
hirdetés
A Magyar Labdarúgó Szövetség idén hatodik alkalommal rendezte meg Balatonfüreden a hagyományossá vált női felkészülési tornát, a Balaton Kupát, melyen a mieinken kívül Fehéroroszország, Románia és Szerbia vett részt. A lelátón beszélgettünk a 62 éves Kiss Lászlóval, akit az 1980-as évek legveszélyesebb, legjobb csatáraként tartottak számon. Neve összeforrt a Vasassal. Első osztályú labdarúgóként 271 mérkőzésen 124 gólt szerzett. A címeres mezt harmincháromszor húzhatta magára, és tizenegyszer volt eredményes a válogatottban. Amikor a város csapata Glázer Róberttel feljutott az NB I-be, akkor Kiss Lászlót is leigazolta a veszprémi csapat. Az NB II-es Építőkben játszott, onnan került a VSE-hez, s 18 mérkőzésen öt gólt szerzett.
Kiss László sok mindent elért a pályán és azon túl is, de egy hiányérzete akad. Nem tudott bajnoki címet szerezni. Kétszer volt tagja a bronzérmes, egyszer az MNK- és egyszer a KK-győztes gárdának. Sokszor talált a hálóba, de nem vált belőle magyar gólkirály. A Vasastól a francia Montpellier csapatához került, amellyel bajnokságot nyert a II. osztályban, és feljutott az élvonalba. Két évet töltött Franciaországban, ott a mai napig jó szívvel emlékeznek rá, no és csapattársaira, Millára, Törőcsikre, Zomborira. Trénerkedett Lajosmizsén, velük bajnokságot nyert, majd a női foci hívta el. A Femina csapatával hat aranyérmet szerzett, s ezután őt választották a női válogatott élére, több évig vezette a csapatot. Jelenleg a Magyar Labdarúgó Szövetség Budapesti Igazgatóságának szakmai igazgatója, 16 éve dolgozik a Bozsik-programban.
Tagja volt a Mészöly Kálmán irányította magyar labdarúgó-válogatottnak, amely kivívta az 1982-es spanyolországi vb-re való kijutást. A selejtezők alatt Kiss László a norvégoknak Oslóban és itthon, a Népstadionban is két gólt lőtt. A sorsdöntő selejtezőt 1981-ben, 68 ezer (!) néző előtt játszották. A többi már legenda, történelem fantasztikus átemelős góljával együtt, de az internet segítségével betekintést nyerhetünk a régi a focihangulatba.
A játék legnagyobb világünnepén pedig beállított egy nem akármilyen rekordot. El Salvadornak mesterhármast rúgott, mégpedig csereként beállva, mindössze 7 perc alatt. Ilyen teljesítményre előtte és azóta sem volt képes egyetlen labdarúgó sem. S ha még hozzátesszük, ha azon a meccsen, les címén tévesen nem érvénytelenítik a negyedik találatát, akkor még több gólra módosulhatott volna ez a csúcs.
Mennyire izgult, hogy Oroszországban megdől ez a rekordja?
– Sajnos semennyire, messze jártak attól.
Pedig Gianni Infantino, a nemzetközi szövetség (FIFA) elnöke azt mondta, minden idők legjobb világbajnokságát láthattuk.
– Az ő szemszögéből lehet. Szerintem meg minden idők legrosszabb vébéjén vagyunk túl.
Mire alapozza ezt?
– Először próbáltam szakmai szempontból figyelni a meccseket, nem tetszettek. Aztán igyekeztem magam beleélni a játékba, úgy meg egyáltalán nem hagyott nyomot bennem. Nemcsak azért, mert elvéreztek a nagy csapatok, hanem hiányoztak a fantasztikus focisták. A szpíkerek megpróbáltak egy-kettőt kinevelni vagy kinevezni lelkesedésükkel, de nekem csalódás ez a seregszemle. Ha nincsenek nagy egyéniségek, nagy csodák, akkor mi adja a vébét, mire emlékezzünk?
Milyen irányba tart a világ futballja?
– A pénz irányába. A lényeg mindenkinek, hogy ne kapjon ki, őrizze a saját pozícióját, lehetőleg kevés kockázattal legyen eredményes. A jelen ural mindent a jövő kárára. Ebben partner az edző és a vezető is. Így az került előtérbe, el tudják-e adni magukat a következő helyre. Piac, üzlet szavak, óriási összegek váltogatják egymást a sport helyett.
Azt mondták, a nagy egyéniségek a sok mérkőzés, a klubjaikban való terheltségük miatt kiégve érkeztek a világbajnokságra.
– Nem hiszem el, hogy motiválatlan legyen valaki egy vébén. Inkább talán annyi a gond, hogy a nagy egyéniségek, mint Messi, Ronaldo mögött nem értek be és nincsenek olyan fiatalok – talán Mbappé ilyen lehet –, akik hasonló szintű világsztárként képesek eredményesekké és vezéregyéniségekké válni egy csapatban. Modric jó futballista, de egy kicsit túlzás, hogy ő kapta a torna aranylabdáját.
Ha már a horvátoknál tartunk, mennyire kössük az ő sikereiket magunkhoz?
– Ne kössük! Ebben a horvát válogatottban tizenegyen nagyon komoly egyesületekben játszanak. Az, hogy az edző miként rakta össze ezt a gárdát, vagy mennyire bízta rájuk magát, s ez ilyen eredményt hozott, az ő belső ügyük. Nekünk ehhez semmi közünk nincs. Az más téma, hogy nekünk is valami hasonló utat kellene bejárnunk.
A kulcskérdés: mi a baj a magyar focival?
– Ha én ezt tudnám, már nagyobb pozíciót kapnék az MLSZ-ben.
Azért mégiscsak része ennek a rendszernek, talán látja a problémákat…
– Ahhoz, hogy eredményes legyen a labdarúgásunk, sztárokra lenne szükségünk. Nem kinevezettekre, felkapottakra, hanem valóban olyanokra, akik azok is. Már 16 éve dolgozom a Bozsik-programban, de még nem találkoztam olyan gyerekkel, akiben benne látnám a világklasszis lehetőségét. Még nem tudott megszületni. Várom.
Pedig a pénz, paripa, fegyver adott a sikerhez…
– Nem ettől függ. A horvátok háborút éltek át, nincstelenséget, cipőjük sem volt talán, de mindez más belső motivációs erőt adott számukra. Csakúgy, mint a braziloknak, akik homokban tanulták a játékot, vagy az afrikai kontinensről kitörni vágyókat is ide vehetjük. Őket leigazolja, integrálja Európa, amely nem tudja ilyen formában, ilyen belső energiával rendelkezően kitermelni a maga focistáit.
Nekünk épültek stadionjaink, akadémiáink, soha ennyi pénz nem áramlott még államilag a magyar labdarúgásba, ez nem elég motiváció?
– Nem szeretek beszállni ilyen vitákba, mert összetett kérdés ez. Épül vagy szépül pár stadion, lehet ezen polemizálni, de azt ne felejtsük el: milyen mennyiségben szűntek meg pályák, sporttelepek az elmúlt 27 évben, és ezek mind a grundok szerepét töltötték be.
Az akadémia-rendszer is egyre jobban hasonlít a nyugati körülményekre. Szervezetté vált, az edzők többsége nyitott az új ismeretekre, képezi magát.
De akkor hol a hiba, a gyerekekben, szülőkben, környezetben, kényelemben, célnélküliségben, esetleg a génjeinkben?
– Általánosságban ilyen szavakat emlegetnek, de általánosságokat nem lehet egyénekre bontani. Mert az egyikből hiányzik a gyorsaság, a másikból az elhivatottság, a harmadikból az alázat, a negyedikből a szenvedély. Aztán mindezt egy tégelyben kell vizsgálni. Lehet, az ötödiknél az edző nem jó, a hatodiknál pedig a szülő a hibás, mert olyan útra erőlteti a gyerekét, amely nem neki való. A pszichológusok felmérései szerint az U11 és U19-es csoportban korosztályonként egy vagy két játékos akar igazán futballozni a szíve, a lelke irányításával. Valami itt sem stimmel.
Ha ön annyi pénzt kapott volna, mint a maiak, hogyan élne most?
– Birtokolnék több nyaralót, autót, házat, de nem lettem volna jobb játékos. A pénz és a játéktudás nincs összefüggésben egymással.
Őszintén, megér ez ennyi pénzt, mint amit beleöntenek?
– A lehetőségnek kellene érni annyit, amit ma egy fiatal megkaphat, elérhet ezzel. Legyen az álmuk, vágyuk, hogy kijussanak egy világbajnokságra és ők legyenek a legjobbak. Nekünk a szocializmusban csak nagyon későn adatott meg, hogy külföldre mehessünk játszani, kicsit jobban élni. Ami probléma: ma itthon a fiatal focisták nagyon korán kezdenek a pénzzel foglalkozni. Egy magyarországi jól kereső szülőnek, mondjuk, 300 ezer forint a jövedelme, a fia elmegy játszani valahová és hazavihet egymillió forintot. Az sem szerencsés, amikor egy fiatal tehetséget, aki még kiforratlan, azonnal megkörnyékeznek az egyesületek, akadémiák külső motivációval, pénzzel, ígéretekkel, így ő már azt hiszi, tud focizni. Igen, ez egy olyan játék, amiért a végén fizetnek, de nem érhet fel egymillió forint azzal az érzéssel, ha tízmillióan imádnak.
Talán nem is ennyien, de nagyon szerették Veszprémben, ahol azóta is tartja a szólás: „Kiss Laci – nagy foci!”
– Pedig már leszállóágban érkeztem a csapathoz, de nem levezetni jöttem. Érzelmi okok miatt is döntöttem a város mellett. Itt lakott az édesapám, aki azóta már sajnos meghalt. Bátyám ma is Veszprémben él. Feleségem is jól érezte magát ott. Ha jól emlékszem, a húszcsapatos bajnokságban nyolcadikok lettünk, nagyszerű társaság jött össze. Ismertem Glázer Róbertet, akkor itt játszott Csongrádi Feri, Kakas Laci, Baranyi Sanyi, Csík Feri, Onhausz Tibi. Rugovics Vendelékkel és a győriekkel ekkor találkoztam, persze Bognár Dödivel, Csomesszal csakúgy, mint a helyi tehetséges fiatalokkal. Veszprém olyan barátságos város, mint Kaposvár, ahol felnőttem.
És mikor születik meg az új Kiss Laci, s lesz majd nagy a focink?
– Góllövésre talán alkalmas voltam, jósolni nem tudok…
forrás: veol.hu
hírek innen, onnan
Életbe lépett a vörös jelzés Magyarországon, 41 fokos rekordhőség jöhet, extrém erős UV-sugárzás lesz
A rendkívüli forróság miatt harmadfokú hőségriadó és több régióban piros figyelmeztetés van érvényben, a mai csúcshőmérséklet...
Szörnyű baleset történt a 3-as úton: négyen meghaltak, két embert újra kellett éleszteni
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) az MTI érdeklődésére azt közölte: több mentőegységet, köztük három mentőhelikoptert riasztottak a...
Adományokból építene új jobboldali médiabirodalmat a volt Megafon-influenszer
Új, közösségi finanszírozásra épülő jobboldali médiaprojektet indított Filep Dávid, a korábbi Megafon-influenszer. Az adományokból...
Ezt rejti a repülőgépi mosdókban található titkos rekesz: erről minden utazónak tudnia kell
A női utazók rémálmának megoldásában is segíthet.
Másik magyar nagyvárosba költözik a Pride, Karácsony Gergely váratlan bejelentést tett
Komolyabb incidens nélkül lezajlott a 31. Budapest Pride, a főváros polgármestere, Karácsony Gergely lelkesen nyilatkozott.
Génmintázatok alapján diagnosztizálnak bőrbetegségeket az SZTE-n
Nemcsak a pontosabb diagnózis felállítását, hanem a hatékony gyógyszeres kezelés beállítását is segíti az a Szegedi Tudományegyetem...
Fékre lépett a MÁV: több vonalon lassítanak a vonatok, felforrósodtak a sínek
A harmadfokú hőségriasztás első napján több vasútvonalon korlátozták a vonatok megengedett maximális sebességét az utasok biztonsága...
Mindhárom gyermek meghalt a bükkábrányi balesetben
Ötre emelkedett az áldozatok száma.
Foci-vb: történelmet írt a kongói válogatott, Kolumbia a 90. percben elvett góllal bukta el a győzelmet
Kolumbia utolsó pillanatos gólját les miatt vették el a Portugália elleni 0-0-s mérkőzésen. A csoport másik meccsén a Kongói DK...
A balkonláda földje emiatt száradhat ki akár egyetlen forró nap alatt
A balkonládák földje egyetlen forró nap alatt is teljesen kiszáradhat! Megmutatjuk, miért történik ez, és hogyan őrizheted meg a...
Venezuelai földrengés: több mint ötvenezren tűntek el, csodával határos módon mentettek ki egy újszülöttet a romok közül
Még három nappal a katasztrófa után is túlélők után kutatnak Venezuelában.
Ez történt éjjel a vb-n: Messi újabb rekordot döntött, Portugália csak a második helyen jutott tovább - videók
Horvátország és Anglia is továbbjutott az L-csoportból, Kolumbia Portugáliát megelőzve zárta a csoportkört, de Argentína, Ausztria,...
Sport
Gyászol a magyar foci: Elhunyt az ETO válogatott legendája
Hosszan tartó betegség után életének 76. éveben elhunyt Pénzes Mihály, a Rába ETO egyszeres magyar válogatott, utánpótlás Európa-bajnok játékosa.
Portugália újabb kudarcával ugrott a világbajnokság legjobban várt negyeddöntője
Kolumbia összességében még közelebb is járt a győzelemhez, jobban megérdemelte a csoportelsőséget.
Ez a világbajnokság egy katasztrófa – Kifakadt az irániak csapatkapitánya
Nem szerepel rosszul a foci-vb-n az iráni válogatott, története során először az egyenes kieséses szakaszba is eljuthat. A csapat megis csalódott.
Olyat láttunk a horvát–ghánai meccsen, amit futballpályán még soha – ez is kevés volt
A horvátoknak sikerült elnapolniuk a legenda visszavonulását.
Átigazolás: Julián Álvarez „ámokfutása” még az FC Barcelona szurkolót is meglepte
Az Atlético Madrid csatára szóba sem áll más csapatokkal. A katalánokhoz akar igazolni.
Megszakad a szív: Gyászol Gakpo és párja, Messit eldugják a következő meccsen - napi vb-körkép és átigazolási hírek
Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb szombati hírek a világbajnokságon, a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.
Mikel Arteta mindenáron megszerezné az FC Barcelona 60 millió eurós sztárját
Akcióban az Arsenal.
14 éves minden idők egyik legemlékezetesebb gólöröme
14 évvel ezelőtt duplázott Mario Balotelli a Németország elleni Eb-meccsen. 13 éve annak, hogy megszületett az egyik legismertebb gólöröm és a fotó, amely évekig volt az internet egyik kedvenc mémforrása.
Megveszi a Chelsea a francia válogatott 55 millió eurós vb-csillagát
A világbajnokság után újabb igazolást jelent be a Chelsea: francia sajtóértesülések szerint a londoni klub megállapodott Maxence Lacroix megszerzéséről, akiért 55 millió eurót fizet a Crystal Palace-nak. Olvastad?
BL-győztes ex-Barcelona játékost igazolt a Loki - hivatalos
A Barcelona színeiben még a Bajnokok Ligája csoportkörében is lehetőséghez jutott a 31 esztendős spanyol középpályás.
NB I-es felkészülés: Fordulatos meccsen győzelemmel debütált az új edző a Honvéd kispadján - videó
A Kispest-Honvéd FC 2-1-re legyőzte a Kisvárdát első nyári felkészülési mérkőzésén a Bozsik Arénában.
Király Gábor csapata feljutott, de a Haladás egyértelmű üzenetet küldött
A Király SE története során először jutott fel az NB III-ba, így a következő idényben már a Haladás ellen is pályára léphet.
Bulvár
Orbán elüldözte, Magyar Péter visszaengedi, most visszaszivároghat Budapestre a CEU, újra fellángol az oktatási botrány
Orbán Viktor kormánya évekkel ezelőtt kiszorította Magyarországról a CEU-t, most azonban minden jel arra utal, hogy az egyetem ismét megjelenhet Budapesten. Új fejezet kezdődhet az egyik legismertebb politikai csatároz
„Elkezd lopikálni” – Hadházy Ákos levezette, miért lesz katasztrófa a 12 éves képviselői mandátumkorlát
Hadházy Ákos szerint a képviselők az utolsó ciklusukban akár lopni is elkezdhetnek, ha biztosan tudják, hogy nem indulhatnak újra. A volt képviselő úgy látja, a számonkérhetőség hiánya miatt a politikusok a pártf
Dráma a Fidesz körül, Lázár János áll elébe az elszámoltatásnak, nem fél Magyar Péter és a Tisza Tisztítótűz programjától
Dráma a Fidesz körül: Lázár János nyíltan reagált Magyar Péter terveire, és kijelentette, hogy nem tart a Tisza által meghirdetett Tisztítótűz programtól vagy az esetleges elszámoltatástól.
Mi az a syntribation? A kéz nélküli önkielégítési technika, amelyről egyre többet beszélnek
Bár a syntribation csak az utóbbi években kapott nevet, maga a technika egyáltalán nem új. Egyre többen beszélnek róla nyíltan, a szakértők szerint pedig természetes formája lehet az önkielégítésnek.
Huth Gergely: Ha megpróbálják elvitetni Orbán Viktort, százezrek fognak fellázadni
A Pesti Srácok felelős szerkesztője a Facebookon fenyegetőzött tömeges megmozdulással. A bejegyzést azután tette közzé, hogy felmerült Orbán Viktor gyanúsítotti kihallgatása az aranykonvoj-ügyben.
Drámai felfordulás a Tisza kormánynál, 83 vezető repült, az MTVA élén is azonnali váltás, Magyar Péter már a kormányülésről jelentkezett
Egymást érik a döntések a Tisza-kormány kihelyezett ülésén, tömeges vezetőcserék, az MTVA átalakítása és látványos politikai bejelentések borzolják a kedélyeket.
3 csillagjegy, akinek június utolsó hete óriási csodát tartogat
Június utolsó hete három csillagjegy számára különösen izgalmas fordulatokat tartogathat. Egy váratlan lehetőség, jó hír vagy fontos találkozás új irányt adhat a következő időszaknak.
Eljárást indított a rendőrség azokkal a fiatalokkal szemben, akik szivárványos zászlókat dobtak az Erzsébet hídról a Dunába
Számos zászlódobálós eset történt a héten.
„Kórházba kerültem és senki nem keresett.” Mi az a szerencsétlenség, aminek utólag örülsz?
Az alábbi helyzetekre mondják, hogy egy átokba csomagolt áldás volt.
Hűtési díjat számoltak fel az üdítők után, erre jött a konkurencia, és bevezették a hűtési kedvezményt
A ceglédi Mákvirág Bisztro tulajdonosai gondoltak egyet, és a kánikulában nem többet, hanem kevesebbet kérnek a hűtött italokért.
Azonnali bejelentést tett szombaton Ruszin-Szendi Romulusz az újdörögdi gránátbaleset ügyében
Belső vizsgálatot kezdeményez a honvédelmi miniszter az újdörögdi kézigránát-baleset ügyében.
Mi lesz a közszolgák egymillió forintos otthontámogatásával?
A közszolgák tudni szeretnék, milyen hosszú távra tervezhetnek az évi egymillió forintos otthontámogatással. Megkérdeztük a Pénzügyminisztériumot.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Ruhagyűjtést szerveztek a rászorulóknak Veszprémben
- Teherautó borult fel Veszprém megyében
- Megújult utakon járhatunk Veszprém megyében
- Toborzás Veszprém megyében
- Ezek a kutyusok várnak szerető gazdira Veszprém megyében
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton


