Ezt olvasta már?

0

A cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét

A cukorbetegek kétharmada gondolja úgy, hogy egészségesebben étkezik, mióta kiderült betegsége, az orvos javasolta szénhidrát-diétát azonban csak a betegek fele tartja, és ugyancsak a betegek fele méri naponta vércukorszintjét.


hirdetés

Mindez a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. reprezentatív felméréséből derül ki, amelyet a cukorbetegek világnapján, szerdán ismertettek Budapesten sajtótájékoztatón.

A Magyar Diabetes Társaság, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) és a 77 Elektronika Kft. megbízásából készült felmérés szerint a cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét, rendszeres testmozgást minden negyedik cukorbeteg végez, és korábbi életmódján a diagnosztizált betegek hét százaléka egyáltalán nem változtatott.

A betegek, orvosok, dietetikusok megkérdezésével végzett kutatás többek között azt vizsgálta, hogy a betegek hogyan élik meg a betegségükkel kapcsolatos életmódváltást, miként vélekednek az egészségügyi szakemberektől kapott tájékoztatásról, és hogyan, honnan tájékozódnak betegségükkel kapcsolatban.

A megkérdezettek 27 százaléka csupán hetente egyszer mér vércukorszintet, holott az inzulinnal kezelt betegek esetében naponta többször, akár négyszer-hatszor is javasolt a mérés - ismertette a kutatási eredményeket Kun Eszter kutatási igazgató.

Mint elmondta, a megkérdezett betegek az átlagosnál is jobb és részletesebb tájékoztatást kaptak az orvosuktól. Ezzel szemben - a betegek érzete szerint - magáról a cukorbetegségről, kezelési lehetőségekről, a mellékhatásokról és a szövődményekről, valamint a betegszervezetek, illetve az online információk elérhetőségéről kevesebb szó esett a beszélgetéseken.

Összességében a válaszadók 50-60 százaléka érzi úgy, alapos tájékoztatásban részesült, amikor megtudta, hogy cukorbeteg, míg 15-25 százalékuk szerint a kapott információk "mélysége" elmaradt a várakozásaiktól.

Az ismertetés szerint a betegek csaknem kétharmada nyilatkozott úgy, hogy megfelelően megértette a kezelőorvostól kapott tájékoztatást, míg több mint 30 százalékuk csak részben vagy egyáltalán nem. A válaszokból kiderült az is, hogy a szakemberek után az internet az elsődleges információforrás, a betegek 64 százaléka diabetológushoz vagy a háziorvosához (58 százalék) fordul kérdéseivel. Ez után közvetlenül az online forrásokra támaszkodnak.

Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a diabétesz egy feltételekhez kötött egészségügyi állapot, amellyel 700 ezer ember él jelenleg Magyarországon, vagyis a magyar családok többsége valamilyen módon érintett ebben a betegségben, ezért is fontos a diabétesz megismerése és betegséggel való együttélés megtanulása.

Kiemelte: a betegséget az egészséges életmóddal, a testmozgással nagy többségben el lehet kerülni, ezért döntött a kormány a gyermekek mindennapos testnevelésének bevezetése és a közétkeztetés megreformálása mellett.

Füzesi Brigitta, a CEOSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben a betegségben nem elhanyagolható a család szerepe, hiszen a közvetlen környezet nagyban tudja segíteni az életmódváltást, a betegséggel való együttélést.

Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke elmondta: Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben 70 százalékkal nőtt a cukorbetegek száma, jelenleg megközelítőleg 772 ezren szenvednek diabéteszben, és mintegy félmillióan vannak azok, akik nem is tudják magukról, hogy betegek. A betegek közül nagyjából 45 ezren az 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek és 3600 gyerek él ezzel a krónikus állapottal.

A professzor kiemelte, szeretnék elérni, hogy az inzulinkezelésben részesülők kéthavonta, az egyéb gyógyszeres kezelést igénylők pedig háromhavonta kaphassanak ingyen tesztcsíkot.

Bayer Gábor, a 77 Elektronika Kft. fejlesztési igazgatója elmondta, a cég egy online telemedicina rendszer kifejlesztésén dolgozik, amely ingyenes távfelügyeleti rendszert biztosítana a betegeknek a vércukorszint-adatok online rögzítésére, továbbítására a kezelőorvosig.







0
0
0

hírek innen, onnan

Fordulat Belgrádban: lemond az államfő, előrehozott választások jönnek

Aleksandar Vucic bejelentette, hogy néhány héten belül lemond szerb köztársasági elnöki tisztségéről, ugyanakkor nem távozik a...

Hárman tűntek el egy nap alatt a Dunában, egyikük holttestét már megtalálták

Három ember tűnt el a Dunában szombaton, egyikük holttestét Iváncsa térségében már meg is találták. A rendőrség a XI. kerületi...

14 év után lemond a szerb elnök, Aleksandar Vučić

De Orbán nagy szövetségese úgy megy el, hogy marad is.

Megszólalt lecseréléséről az uruguayiak Király Gábora

Tényleg ő nem akart tovább a pályán maradni azután, hogy az ő hibájából lőttek gólt a spanyolok, korábban pedig a Zöld-foki...

Palotás János: Orbán Viktor bukása nem a történet vége

Tény, hogy sokkal szebb és nemesebb feladat újjáépíteni ezt a gyönyörű országot, mint éveken át küzdeni egy aljas bűnbanda...

720 milliót értek az Ötöslottó nyerőszámai - ezek voltak azok

Izzott a levegő az év eddigi legmelegebb napján, de a lottóláz sem maradt el: íme a 26. játékhét nyerőszámai és a nyeremények...

„Kórházba kerültem és senki nem keresett.” Mi az a szerencsétlenség, aminek utólag örülsz?

Az alábbi helyzetekre mondják, hogy egy átokba csomagolt áldás volt.

Nemzetiszín lobogók közt kacsintott ránk Orbán Viktor – fotókon a Pride

Keresztény jelképekkel és Biblia-idézetekkel próbálták lassítani a több ezres felvonulást szombat délután, de az igazi ellenség így...

Ezeket a zseniális trükköket alkalmazzák a horror filmeknél, hogy egyetlen másodperc alatt rád hozzák a frászt

Sokan hajlamosak legyinteni a horrorra, pedig jó borzongást teremteni a filmvásznon a mozgóképművészet egyik legösszetettebb és...

Aleksandar Vucic szerb elnök bejelentette, hogy néhány héten belül lemond

A szerb elnök ugyanakkor marad a politikában. Jövő májusban járna le a mandátuma, az alkotmány szerint harmadszor már nem lehet elnök....

Az oktatási miniszter bejelentette a home office-t

A pedagógusoknak még a következő héten iskolai munkájuk van, de az extrém hőség miatt a vezetőknek lehetősége van otthoni...

0

Sport

Új megbízás vár Szoboszlaira, váratlan hír a kinevezéséről Livepoolban

Miközben két csapat is 80 millió euróért csábítja, hatalmas lehet a fordulat az átigazolási piacon.

Gyászol a magyar foci: Elhunyt az ETO válogatott legendája

Hosszan tartó betegség után életének 76. éveben elhunyt Pénzes Mihály, a Rába ETO egyszeres magyar válogatott, utánpótlás Európa-bajnok játékosa.

Szexi szurkolókban is erős a foci-vb – Itt megnézheted legcsinosabb drukkereket

Mostani összeállításunkban nem a pályán történtekre koncentrálunk.

Szenzáció a vb-n, a Zöld-foki Köztársaság veretlenül jutott tovább a csoportjából

Fernando Muslera kapitális hibája után a kétszeres győztes Uruguay kiesett.

A Manchester United nagy dobása: a Real Madrid világsztárja az Old Traffordra tart

Michael Carrick egyre közelebb kerül ahhoz, hogy együtt dolgozzon Aurelien Tchouaménivel.

Az Arsenal nagy dobása: 70 millió eurós ajánlat a brazil szupersztárért

A Newcastle Unitedet ennek ellenére még nem sikerült meggyőzni.

BL-győztes ex-Barcelona játékost igazolt a Loki - hivatalos

A Barcelona színeiben még a Bajnokok Ligája csoportkörében is lehetőséghez jutott a 31 esztendős spanyol középpályás.

Átigazolás: Julián Álvarez „ámokfutása” még az FC Barcelona szurkolót is meglepte

Az Atlético Madrid csatára szóba sem áll más csapatokkal. A katalánokhoz akar igazolni.

Közleményben határolódtak el a nagykanizsai ultrák a ZTE-vel kötött együttműködéstől

A Fenegyerekek Kanizsa Company közleményben jelezte, hogy a két város és a két szurkolótábor között évtizedek óta fennálló rivalizálás miatt nem tud azonosulni az együttműködéssel.

Dembélé egy félidő alatt elintézte a norvégokat, Szenegál kiütötte Irakot

Dembélé mesterhármassal zárta a csoportkört a Haaland nélkül felálló Norvégia ellen.

Király Gábor csapata feljutott, de a Haladás egyértelmű üzenetet küldött

A Király SE története során először jutott fel az NB III-ba, így a következő idényben már a Haladás ellen is pályára léphet.

A Ferencvárostól távozó védő Olaszországban köthet ki

Stefan Gartenmann régi álma teljesülhet, ha végbemegy az átigazolás.

0
0

Bulvár

Orbán Viktor 40 éve a politikában, drámai és botrányos végjáték után, úgy néz ki Magyar Péter végleg átveheti a helyét

Orbán Viktor közel 40 éves politikai korszakának lezárása történelmi fordulatot jelenthet, miközben Magyar Péternek egy mélyen beágyazott rendszert kell átvennie és újrarendeznie.

Orbán elüldözte, Magyar Péter visszaengedi, most visszaszivároghat Budapestre a CEU, újra fellángol az oktatási botrány

Orbán Viktor kormánya évekkel ezelőtt kiszorította Magyarországról a CEU-t, most azonban minden jel arra utal, hogy az egyetem ismét megjelenhet Budapesten. Új fejezet kezdődhet az egyik legismertebb politikai csatároz

Dráma a Fidesz körül, Lázár János áll elébe az elszámoltatásnak, nem fél Magyar Péter és a Tisza Tisztítótűz programjától

Dráma a Fidesz körül: Lázár János nyíltan reagált Magyar Péter terveire, és kijelentette, hogy nem tart a Tisza által meghirdetett Tisztítótűz programtól vagy az esetleges elszámoltatástól.

„Elkezd lopikálni” – Hadházy Ákos levezette, miért lesz katasztrófa a 12 éves képviselői mandátumkorlát

Hadházy Ákos szerint a képviselők az utolsó ciklusukban akár lopni is elkezdhetnek, ha biztosan tudják, hogy nem indulhatnak újra. A volt képviselő úgy látja, a számonkérhetőség hiánya miatt a politikusok a pártf

Ez az első számú fűszer az egészségesebb agyért, szívért és bélrendszerért a dietetikusok szerint

Nem véletlen, hogy a kurkumát évszázadok óta használják a konyhában és a hagyományos gyógyászatban is. A kutatások szerint hatóanyaga több területen is támogathatja a szervezet működését, de a megfelelő fogya

Huth Gergely: Ha megpróbálják elvitetni Orbán Viktort, százezrek fognak fellázadni

A Pesti Srácok felelős szerkesztője a Facebookon fenyegetőzött tömeges megmozdulással. A bejegyzést azután tette közzé, hogy felmerült Orbán Viktor gyanúsítotti kihallgatása az aranykonvoj-ügyben.

Michelle Wildként a leghíresebb magyar felnőttfilmes volt: így néz ki ma 46 évesen Vad Kati

Mutatjuk, hogy néz ki ma Vad Kati, akit régen mindenki Michelle Wildként ismert.

Ezért szakított valójában Horváth Éva a párjával

Horváth Éva először beszélt őszintén a szakítás okáról: a baleset után végleg külön utakra sodródtak gyermekei apjával. A Ezért szakított valójában Horváth Éva a párjával bejegyzés először Acnews-én je

3 csillagjegy, akinek június utolsó hete óriási csodát tartogat

Június utolsó hete három csillagjegy számára különösen izgalmas fordulatokat tartogathat. Egy váratlan lehetőség, jó hír vagy fontos találkozás új irányt adhat a következő időszaknak.

Számon kérte a Fidesz a Tisza-kormányt, követelik, hogy fizessék ki az előző kormány által ígért támogatást

Magyar Péter azt mondja, a kabinet nem tud fedezet nélküli ígéreteket teljesíteni.

Új megbízás vár Szoboszlaira, váratlan hír a kinevezéséről Livepoolban

Miközben két csapat is 80 millió euróért csábítja, hatalmas lehet a fordulat az átigazolási piacon.

0